Darowizna kościelna – odliczenie w PIT

Dochód przed złożeniem zeznania PIT możesz pomniejszyć również o darowizny na cele kultu religijnego I cele charytatywno-opiekuńcze. Darowizna kościelna to wyjątkowa ulga, którą możesz w całości odliczyć od podatku. Nie może to być więcej niż 6% dochodu. Sprawdź, na jakie cele możesz przekazać darowiznę.

Podział darowizn na kościół

Darowizna na kościół może zostać podzielona na dwie grupy:

  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego lub innych Kościołów, które zostały uprawnione do przyjmowania darowizn.
  • darowizny na cele kultu religijnego.

Darowizna kościelna może być przekazana w formach innych niż pieniężna. Darowizna na cele kultu religijnego może być przekazana w ruchomości np. w formie samochodu. Obie grupy uprawniają do uzyskania ulg podatkowych.

Darowizna Kościelna na działania charytatywno-opiekuńcze

Darowizna kościelna może zostać odliczona w całości niezależnie od jej kwoty. Dzięki temu Twój podatek może zostać obniżony o znaczną wartość. Zastanawiasz się, co obejmuje działalność charytatywno-opiekuńcza?

Może to być m.in.:

  • prowadzenie żłobków, schronisk i burs,
  • organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,
  • prowadzenie zakładów dla osób upośledzonych umysłowo, fizyczne, starców i sierot,
  • organizowanie pomocy osobom dotkniętym epidemiami i klęskami żywiołowymi.

Darowizna kościelna na wydatki związane z kultem religijnym

Rozliczającej darowiznę na cele kultu religijnego podatnik może odliczyć dochód od całej kwoty darowizny. Jedyny warunek to nieprzekroczenie 6% całkowitej wartości dochodu. Warto pamiętać, że jeśli przekazano więcej niż jedną darowiznę (np. na rzecz organizacji użytku publicznego lub darowiznę na rzecz krwiodawstwa), to należy zsumować te kwoty.

Darowizna na cele kultu religijnego musi mieć wskazany cel. Można sformułować go ogólnie, np. „Darowizna na cele kultu religijnego” lub wskazać jego przeznaczenie, np. „darowizna na odnowienie ścian kościoła”.

Dokumenty wymagane do rozliczenia ulgi

Darowizna kościelna musi być rozliczona przez podatnika na formularzu PIT-O. Powinien on zostać dołączony do standardowego zeznania podatkowego.

Podatnik w części D powinien uzupełnić:

  • wartość odliczenia,
  • wartość darowizny,
  • dane identyfikujące osoby obdarowanej.

Dodatkowo osoba korzystająca z darowizny na cele kultu religijnego zostanie zwolniona z opodatkowania tylko wtedy, gdy fakt darowizny zostanie podpisany przez osobę kościelną. W ciągu dwóch lat osoba kościelna musi też sporządzić sprawozdanie o przeznaczeniu środków na wybrany cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *