Dochody zwolnione z podatku. Sprawdź, czego nie musisz umieszczać w deklaracji PIT.

Czy wiesz, że dochody zwolnione z podatku to lista ponad 100 pozycji, które nie podlegają rozliczeniu. Zastanawiasz się, czy uzyskujesz dochody, które nie musisz umieszczać w deklaracji PIT? Zobacz, czy Twoje źródła zarobków pozwalają na zwolnienie z opodatkowania zgodnie z przepisami.

Dochody zwolnione z podatku – najistotniejsze wiadomości, o których musisz pamiętać

Z uwagi na to, że dochody zwolnione z podatku nie podlegają opodatkowaniu, nie muszą być one umieszczane w deklaracji. Zapoznaj się z listą wszystkich dochodów, które zostały wymienione w 21 art. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozwoli Ci to na zmniejszenie kwoty, którą musisz uregulować w urzędzie skarbowym.

Nieopodatkowane dochody w charakterze socjalnym

Opodatkowaniu nie podlegają dochody uzyskane z:

  • zasiłków dla opiekunów,
  • zasiłków poporodowych,
  • dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych,
  • świadczeń z pomocy społecznej,
  • alimentów (na dzieci do 25 roku życia lub dla dzieci w różnym wieku, które otrzymują rentę socjalną, bądź zasiłek pielęgnacyjny. W innych przypadkach dotyczy też osób otrzymujących alimenty w wysokości nieprzekraczającej 700 złotych),
  • dodatków dla sierot zupełnych.

Dochody zwolnione z podatku dotyczące nieruchomości

Dochody, od których nie musisz płacić podatku dotyczą:

  • wynajmu składników majątku związanych z własną działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika,
  • dodatku mieszkaniowego,
  • wynajmu mniej niż 5 pokoi gościnnych w nieruchomościach na terenach wiejskich (z opodatkowania są też zwolnione dochody związane z wyżywieniem gości),
  • sprzedaży nieruchomości, które wchodziły w skład gospodarstwa rolnego (rozliczeniu podlegają przychody ze sprzedaży gruntów, które z tytułu sprzedaży straciły charakter rolny).

Inne dochody, które nie podlegają opodatkowaniu

Pamiętaj, że wyżej wymienione dochody zwolnione z podatku nie są jedynymi, które mogą Cię dotyczyć. W ostatnim roku zostały Ci wypłacone środki z Indywidualnego Konta Emerytalnego? Jeżeli były one przechowywane wyłącznie na jednym koncie, to nie musisz rozliczać ich w deklaracji PIT. Być może otrzymujesz dietę związaną z pełnieniem obowiązków obywatelskich, która nie przekracza kwoty 2280 zł. W tym wypadku również nie obowiązuję Cię umieszczanie tych dochodów w swoim zeznaniu.

Kolejnym przypadkiem wartym wspomnienia są środki otrzymane z zadośćuczynienia lub odszkodowania. Być może, nie będziesz musiał ich opodatkowywać. W jakim przypadku jest to możliwe? Jeżeli ich wysokość lub zasady dotyczące ustalania tej kwoty wynikają bezpośrednio z odrębnych przepisów, postanowień układów zbiorowych pracy, bądź innych zapisów bazujących na porozumieniach zbiorowych, regulaminach czy statutach. W prawie istnieje kilka wyjątków od tej reguły, które są opisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zapoznaj się z pełną listą i dowiedz się, czego nie musisz umieszczać w swojej deklaracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *