Jak rozliczyć PIT-37 online? Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać

Rozliczenie z urzędem skarbowym budzi strach u wielu podatników. Może się to okazać łatwe i szybkie do zrobienia pod warunkiem, że deklaracja nie jest przez nas wypełniania samodzielnie wraz ze wszystkimi obliczeniami, w których łatwo o pomyłkę. Rozliczenie PIT przez program pozwoli na ograniczenie ryzyka błędu do minimum i umożliwi szybsze przekazanie zeznania do fiskusa. Sprawdź, jak to zrobić.

Krok 1. Wybór odpowiedniego programu do rozliczeń

Rozliczenie PIT przy pomocy odpowiedniej aplikacji przyspieszy i ułatwi proces złożenia deklaracji do urzędu skarbowego. Warto zwrócić uwagę na to, czy program zawiera aktualny formularz PIT (np. PIT-37). Zorientuj się, czy firma oferuje darmową pomoc – techniczną, jak i związaną z obliczeniami.

Krok 2. Wybierz najkorzystniejszy sposób rozliczenia

Wybierając formę rozliczenia musisz dowiedzieć się jaki sposób jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Oto następujące opcje do wyboru:

  • Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem w przypadku śmierci – jest to możliwość dostępna dla podatników, którzy byli w związku małżeńskim przez cały okres trwania roku podatkowego, lecz ich małżonek zmarł przed dostarczeniem deklaracji PIT do urzędu skarbowego. Może też z tego skorzystać osoba, której małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, ale małżonek zmarł przed jego końcem.
  • Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem w przypadku wspólnoty majątkowej – obowiązuje podatników będących w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, którzy są związani wspólnota majątkową.
  • Rozliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci – dostępne dla osób, które przez co najmniej jeden dzień roku podatkowego zajmowały się samotnym wychowywaniem dziecka
  • Rozliczenie indywidualne – podatnik rozlicza się samemu i nie może skorzystać z preferencyjnych kwot podatku.

W przepisach prawa podatkowego przewidziana jest jeszcze jedna opcja rozliczenia. Dotyczy ona podatników, którzy posiadają zagraniczne rezydencje podatkowe lub są małżonkami tych osób.

Krok 3. Przygotuj odpowiednie dokumenty

Rozpoczynając rozliczenie PIT, zostaniesz poproszony o podanie niezbędnych danych osobowych i adresu urzędu skarbowego, do którego chcesz złożyć swoje zeznanie podatkowe. W kolejnych krokach przydadzą Ci się dane zawarte w PIT-11. Znajdziesz w nim informacje o kosztach uzyskania przychodu, wysokości opłacanych zaliczek na podatek dochodowy, składkach ZUS czy wysokości Twoich dochodów. Dzięki nim będziesz mógł poprawnie uzupełnić tabelę dochodów i strat znajdującą się w części C.

Krok 4. Dowiedz się, z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać

Dokonując rocznego rozliczenia pamiętaj o tym, że możesz skorzystać z odliczeń i ulg przysługujących podatnikom. Sprawdź, czy spełniasz określone warunki dla poszczególnych przypadków. Jeśli korzystałeś z internetu, dokonywałeś wpłaty na IKZE lub korzystałeś z rehabilitacji, być może zapłacisz niższy podatek. Program wskaże Ci miejsca, gdzie zawrzesz stosowne informacje, a następnie dokona za Ciebie niezbędne obliczenia. Pamiętaj, że dane te należy umieścić w PIT-O, który musisz dołączyć do deklaracji podatkowej.

Krok 5. Rozliczenie PIT – wyślij swoje zeznanie podatkowe

Przed wysłaniem swojego zeznania upewnij się, czy wszystkie wprowadzone przez Ciebie dane są poprawne. Następnie wyślij PIT do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego korzystając z systemu e-Deklaracje. Możesz to zrobić też przy pomocy poczty lub osobiście – aplikacja pozwala na wydruk wypełnionego formularza. Po złożeniu deklaracji przez internet powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie gwarancją dostarczenia PIT na czas w razie ewentualnej kontroli ze strony organów skarbowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *