Jak wybrać odpowiedni PIT? Przedsiębiorcy, macie 4 możliwości?

Osiąganie przychodu w Polsce, wiąże się z obowiązkiem rocznego rozliczania zeznania PIT. Przedsiębiorcy mogą swoje dochody rozliczyć na 4 różnych formularzach: PIT-36, PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-16A. Termin składania tych dokumentów zależny jest od rodzaju wybranego formularza. Jaki rodzaj formularza wybrać? Przeczytaj, który PIT wybrać.

PIT przedsiębiorcy – dobierz go do zasad według, których rozliczasz przychód

Osoby zakładające działalność w Polsce mają możliwość wybrania zasad opodatkowania, według których będą się rozliczać. Z tego właśnie powodu są różne rodzaje arkuszy PIT. Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z poniższych form:

  • PIT-16A – jeśli rozliczają się zgodnie z warunkami karty podatkowej,
  • PIT-28 – mogą wybrać, gdy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L – to rozliczenie jest przedsiębiorców, którzy rozliczają dochody według 19% skali na zasadzie podatku liniowego,
  • PIT-36 – jest to arkusz dla firm, które rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Karta podatkowa, czyli PIT-16A

PIT-16A to rodzaj formularza przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania przyjmują płacenie stałego miesięcznego ryczałtu. Wysokość tej stale opłacanej kwoty, ustalana jest na podstawie: liczby zatrudnionych w firmie pracowników, wielkości miejsca (miejscowości), w której prowadzona jest działalność oraz znaczenie ma także rodzaj działalności.

PIT-16A trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego do końca stycznia. Istotną informacją jest także to, że na tym rodzaju rozliczenia PIT przedsiębiorcy deklarują wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne. Podana kwota, odliczana jest od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach całego roku podatkowego.

Zasady rozliczania na zeznaniu PIT-28

Deklaracja PIT-28 jest idealna dla osób prowadzących jednoosobową spółkę cywilną lub działalność gospodarczą. Rozliczenie to musi zostać złożone do urzędu skarbowego do końca stycznia. Należy również wiedzieć, że na formularzu PIT-28 podatnik może pomniejszyć swoje wartości dochodu o te same ulgi i odliczenia, które dotyczą opodatkowania według zasad ogólnych. Nie dotyczy to jednak ulgi na nowe technologie. Oznacza to, że w tym przypadku podatek wykazany na tym formularzu PIT przedsiębiorcy mogą pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także o ulgę abolicyjną.

Kto rozlicza się na formularzu PIT-36L?

PIT-36L to rodzaj rozliczenia, które przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a swój podatek rozliczają na zasadach podatku liniowego przy stałej stawce 19%. W przypadku wyboru tego rodzaju rozliczenia PIT przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, Co więcej, nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. PIT-36L jest opłacalny w przypadku przedsiębiorców, którzy mają wyższe dochody, ponieważ nie muszą stosować, tak jak przy ogólnych zasadach opodatkowania skali 32% (wyższe dochody) zamiast 18% (niższe dochody).

Ogólne zasady opodatkowania, czyli dla kogo jest PIT-36

PIT-36 wypełniają podatnicy, którzy korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych. Wybierając ten rodzaj rozliczenia PIT, przedsiębiorcy mogą w nim zawrzeć jedynie dochody pochodzące ze źródła podlegającego podatkowi progresywnemu. Na ten rodzaj rozliczenia mogą zdecydować się osoby, które:

  • mają przychody z prowadzonej działalności gospodarczej oraz działów specjalnej produkcji rolnej,
  • prowadzą specjalne działy produkcji rolnej, opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową,
  • uzyskują przychody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu czy podnajmu, opodatkowane skalą podatkową.

Termin składania formularza PIT-36 mija 30 kwietnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *