Sprzedaż domu lub mieszkania, a rozliczenie PIT.

Zastanawiasz się nad sprzedażą domu lub mieszkania? Podatek od sprzedaży nieruchomości to coś, o czym musisz pamiętać. Warto zapoznać się z przepisami i zastanowić się nad tym, kiedy zbyć mieszkanie, aby było to dla Ciebie opłacalne. Zapoznaj się z najlepszymi sposobami na uniknięcie podatku.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – jak poprawnie wypełnić PIT

Akty notarialne, wyceny i księgi wieczyste to tylko część formalności, która spływa na podatnika podczas sprzedaży mieszkania lub domu. W natłoku obowiązków należy pamiętać również o rozliczeniu z urzędem skarbowym. Podatek od sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowy w przypadku sprzedaży:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • nieruchomości lub jej części,
  • spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu użytkowego lub mieszkalnego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • udziału w nieruchomości.

Rozliczenie powinno nastąpić poprzez deklarację roczną PIT-39. Wysokość należnego podatku w tym wypadku to 19%. Jest on odprowadzany od dochodu ze sprzedaży, co oznacza, że przychód może zostać przez Ciebie pomniejszony o ewentualne koszty nabycia.

Do tych kosztów mogą być zaliczone np. wydatki związane z zakupem mieszkania. Jeśli sprzedasz mieszkanie za kwotę wyższą niż kwota nabycia, to odprowadzasz podatek wyłącznie od nadwyżki. W koszty możesz również wliczyć prowizje pośrednika dotyczącą transakcji, środki przeznaczone na remont wykonany na potrzebę sprzedaży mieszkania czy wydatki związane z opłaceniem notariusza.

Sytuacje, w których możesz uniknąć zapłaty podatku

Warto wspomnieć o sytuacjach, w których nie musisz odprowadzać podatku od sprzedaży nieruchomości.

Pierwszą metodą na uniknięcie podatku to odczekanie 5 lat od momentu nabycia nieruchomości do jej sprzedaży. W tym wypadku nie musisz płacić podatku do urzędu skarbowego. Wystarczy tylko poinformować fiskusa o dokonanej transakcji. Pamiętaj, że termin 5 lat nie dotyczy lat kalendarzowych. Co to oznacza? Jeśli kupiłeś mieszkanie w marcu 2016 roku, to jego sprzedaż bez poniesienia dodatkowych kosztów, może się odbyć w styczniu 2022 roku – po upływie 5 lat podatkowych.

Nie jest to jednak jedyny sposób umożliwiający uniknięcia podatku. Możesz też przeznaczyć środki na tak zwane cele mieszkaniowe. Masz na to 2 lata od momentu sprzedaży nieruchomości. Zastanawiasz się, jakie wydatki są wliczane w skład celów mieszkaniowych? Są to środki przeznaczone na:

  • nabycie gruntu pod budynek mieszkalny,
  • spłatę kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte przed sprzedażą nieruchomości,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • zakup budynku mieszkalnego,
  • remont posiadanego mieszkania.

Pamiętaj, że podatek od sprzedaży nieruchomości będzie nieobowiązkowy wyłącznie wtedy, gdy na cele mieszkaniowe zostanie przeznaczona cała kwota ze zbycia domu lub mieszkania. Jeśli jakaś część z tej kwoty nie zostanie użyta, to będziesz musiał uregulować podatek wraz z odsetkami. W 2018 roku odsetki skarbowe kształtowały się na poziomie 8%. Tym bardziej warto wykorzystać całą kwotę na tak zwane cele mieszkaniowe. Masz na to 2 lata, więc nie musisz spieszyć się z decyzją o wykorzystaniu środków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *