Nowe wersje deklaracji podatkowych za 2018

Zanim zabierzesz się do wypełniania deklaracji  PIT przez internet zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w przepisach, w tym zmianie, jakiej uległa kwota wolna od podatku.

Ta znacząco się różni od kwoty wolnej od podatku w poprzednim roku. W tym roku podatkowym (za 2018 r.), wynosi ona 8001 złotych a nie jak poprzednio 6001 zł. I nie jest to jedyna zmiana. Oprócz kwoty wolnej od podatku zmieniły się również kwoty wynagrodzeń i świadczeń, które można odpisać od podatku.

 

PIT przez internet-  o tym trzeba wiedzieć

Najciekawsze zmiany to wprowadzenie nowych opcji pozwalających zmniejszyć podatek. Zdecydowaną nowością są trzy rzeczy:

  1. Możliwości odliczenia od podatku kwot związanych z wynajmowaniem mieszkań m.in. w przypadku, gdy doszło do zaległej opłaty z tytułu czynszu najmu lokalu mieszkalnego, zaległej opłaty za dostawy do lokalu mieszkalnego energii, gazu, wody oraz za odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych czy odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego. Poza tym od podatku można odliczyć także odsetki od tych należności.
  2. Teraz odliczyć od podatku można także wynagrodzenie za udzielanie pomocy służbom państwowym.
  3. A także kwotę świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

 

Ulgi na dzieci

Jeśli jesteśmy rodzicami i nie korzystamy z usług biura rachunkowego tylko samemu wypełniamy PIT przez internet koniecznie musimy pamiętać by odpisać od podatku dopłaty do kosztów związanych z opieką nad dziećmi. Możemy to zrobić  jeśli świadczenie to nie jest wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń i miesięcznie nie przekracza kwoty 1 tys. zł. na dziecko.

Podobnie jest z dopłaty do wyjazdu na obozy czy na leczenie lub rehabilitację dla dzieci. Jeśli dopłatę wypłacił zakładowy fundusz socjalny, to odliczamy całość. Z pozostałych źródeł – do 2 tys. zł.

 

Kwota wolna od podatku- pozostałe zmiany

Wypełniając PIT online należy wiedzieć, że zmianom w odliczeniu od podatku uległa kwota zapomogi otrzymanej w związku z klęskami żywiołowymi, długotrwałą chorobą lub śmiercią. Odliczamy całość o ile kwota zapomogi została wypłacona z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych czy ze związków zawodowych. Z innych źródeł – do 6 tys. złotych.

Kwotą zmniejszająca podatek to też świadczenia dla emerytów lub rencistów do kwoty 3 tys. zł. Taką samą kwotę może odliczyć rodzina zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów.

Do tego do 2 tys. złotych można odliczyć od podatku za wygrane w konkursach a studenci, których uczelnia skierowała na praktyki zawodowe mogą odpisać wartość uzyskanego w ten sposób świadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *