Jak obliczyć zwrot podatku? Sprawdź, czy przysługuje Ci w tym roku

Zastanawiasz się, jaki zwrot podatku przysługuje Ci za 2018 rok? Musisz wiedzieć, że nie każda nadpłata z PIT do Ciebie wróci. Zobacz, w jakich przypadkach pieniądze nie trafią do kieszeni i ile możesz czekać na zwrot swojego podatku.

Co to jest zwrot podatku?

Zwrot podatku to Twoje podstawowe prawo, gdy jesteś podatnikiem. Masz obowiązek regulowania podatków o wartości, które są przewidziane przez przepisy prawa. Jeśli odprowadzisz zbyt wysoką kwotę (lub odprowadzisz podatek wtedy, gdy nie musiałeś), to kwota ta zostanie zwrócona przez państwo. Na wypłatę zwrotu urząd skarbowy ma 90 dni od momentu Twojego rozliczenia z fiskusem. Pieniądze możesz otrzymać w dwóch formach

 • przez przelew bankowy (otrzymany na numer konta bankowego podany przy złożeniu formularza ZAP-3 lub CEIDG-1),
 • w gotówce (poprzez udanie się do kasy urzędu skarbowego lub otrzymanie pieniędzy przez przekaz pocztowy – pomniejszone o koszty wysyłki).

Kiedy możesz liczyć na zwrot podatku?

Zwrot podatku należy Ci się, gdy w deklaracji rocznej wykażesz nadpłatę. Otrzymasz go, jeśli w poprzednim roku:

 • zostały Ci pobrane wyższe zaliczki, niż wynikało to z obowiązku podatkowego,
 • korzystałeś z ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko czy internet),
 • płatnik pobrał od Ciebie nienależny podatek.

Istnieje również możliwość, w której Twój zwrot podatku nie będzie możliwy, a Ty będziesz musiał uregulować niedopłatę do urzędu skarbowego. Jeśli w Twoim zeznaniu rocznym wykażesz niedopłatę, będziesz musiał rozliczyć różnicę przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych. Po tym czasie fiskus przystąpi do naliczania zaległych odsetek.

Nie wiesz, w jaki sposób mogło dojść do niedopłaty podatku? Jeśli wpłacałeś zaliczki na podatek według skali dochodowej I stopnia, a nieoczekiwanie osiągnąłeś II próg dochodu rocznego, będziesz miał niedopłatę podatku dochodowego.

Pamiętaj też, że zwrot podatku nie nastąpi, gdy kwota ta nie przekroczy 8,70 zł. Jest to bowiem ustalona kwota, która nie podlega zwrotowi.

Śledź swój zwrot podatku

Po złożeniu zeznania podatkowego sprawdź, jaki zwrot podatku otrzymasz i kiedy może to nastąpić.

Zrób to za pomocą kilku kroków:

 • otwórz stronę finanse.mf.gov.pl,
 • kliknij przycisk portal podatkowy,
 • kliknij przycisk e-deklaracje,
 • wybierz wyszukiwarkę w kolumnie po lewej stronie ekranu,
 • kliknij przycisk zwrot nadpłaty PIT,
 • podaj dane identyfikacyjne (PESfEL lub NIP i kwotę przychodu za 2017 rok).

Kwotę przychodu znajdziesz na formularzu PIT. Znajduje się ona w różnych miejscach, zależnych od rodzaju deklaracji. Przykładowo dla PIT-37 jest to pozycja 64 i 95. Po wykonaniu powyższych kroków i wyborze odpowiedniego dla Ciebie urzędu skarbowego, zobaczysz informację o tym, na jakim etapie znajduje się Twój wniosek podatkowy.

Jeśli nie otrzymasz nadpłaty podatku z urzędu skarbowego w terminie 90 dni, masz prawo ubiegać się o odsetki za zwłokę w wysokości 8% w skali roku. Pamiętaj o tym, że gdy urząd skarbowy poprosi Cię o korektę, to naliczanie zwrotu biegnie od początku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *