Jak wypełnić PIT-39? Lista kroków, która ułatwi Ci złożenie deklaracji

Deklaracja PIT-39 służy do rozliczenia przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Jeśli jesteś zobowiązany do jej złożenia, musisz to zrobić do końca kwietnia. Obowiązek ten dotyczy każdego kto nabył lub wytworzył nieruchomość i sprzedał ją przed upływem 5 lat. Podatek od tego zdarzenia wynosi 19%. Sprawdź, jak wypełnić PIT-39 oraz jakich danych będziesz potrzebował do złożenia formularza.

 

Lista osób składających PIT-39

Nie jesteś pewien, czy musisz złożyć deklarację PIT-39? Ustawa ta obliguje do wypełnienia tego rodzaju zeznania osoby, które odpłatnie zbyły posiadaną nieruchomość. Rozumie się przez to:

 • nieruchomości gruntowe – należące do podatnika części powierzchni ziemskiej, które stanowią odrębne przedmioty własności,
 • nieruchomości lokalowe – część budynków, które stanowią odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości budynkowe – są to budynku związane na trwałe z gruntem. Stanowią przedmiot własności odrębnej od gruntu.

Podatek PIT-39, z którego musisz się rozliczać, jest obliczany od dochodu. Jest nim przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Możesz go policzyć odejmując koszty odpłatnego zbycia od kwoty zbycia, która jest określona w umowie. Nie wiesz czym są koszty odpłatnego zbycia? Są to środki związane z dokonaniem transakcji. Może to być wartość przeznaczona na sporządzenie aktów notarialnych, opłaty za ogłoszenia prasowe, prowizje dla pośredników itd.

 

PIT-39 – Kiedy nie musisz go składać?

Myślisz, jak wypełnić PIT-39? Upewnij się, czy Ciebie też to dotyczy. Jesteś zwolniony z tego obowiązku w przypadku, gdy przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości skierowałeś na własne cele mieszkaniowe. Zalicza się do tego m.in.:

 • nabycie gruntu lub udziału w gruncie bądź prawa do użytkowania gruntu wieczystego i udziały w takim prawie,
 • nabycie lokalu mieszkaniowego, budynku lub jego części bądź udziału,
 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie,
 • rozbudowa, przebudowa lub adaptacja na własne cele mieszkalne własnego lokalu, budynku lub jego części,
 • spłata kredytu lub pożyczki pobranego na własne cele mieszkaniowe.

 

Jak wypełnić PIT-39? Sprawdź, czego potrzebujesz

Nie jesteś pewny, jak wypełnić PIT-39? Prócz prawidłowego określenia wartości podatku, w deklaracji musisz uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Są one powiązane z:

 • nabyciem nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • kosztami wybudowania nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • podatkiem zapłaconym od spadków i darowizn,
 • nakładami, które miały wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości i praw majątkowych (np. wkład w wykończenie mieszkania).

 

Jak wypełnić PIT-39 bez błędów – rozlicz się online

Deklaracja PIT-39, w porównaniu do innych rozliczeń, jest wypełniana stosunkowo rzadko. Jest to jeden z powodów popełniania błędów. Jeśli składasz zeznanie po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie i nie jesteś pewny, jak wypełnić PIT-39, to postaw na program online.

System internetowy pomoże Ci w wypełnianiu PIT-ów. Poprowadzi Cię krok po kroku, wskazując, które z rubryk powinieneś wypełnić. Pomoże Ci też w dokonywaniu obliczeń, więc ewentualna pomyłka zostaje ograniczona do minimum. System na koniec prześle deklarację do wybranego przez Ciebie organu skarbowego. Gdy przetwarzanie dokumentów odbędzie się pozytywnie, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które posłuży Ci jako potwierdzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *