Pierwsza e-Deklaracja – kilka porad dla podatników, którzy zaczynają rozliczać PIT przez internet

Na elektroniczną deklarację PIT z roku na rok decyduje się coraz więcej podatników. Co zrobić, jeśli nie rozliczałeś się wcześniej online i nie masz pewności jak tego dokonać? A może jest to Twoje pierwsze zeznanie podatkowe w ogóle? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, by Twoja e-Deklaracja została przesłana poprawnie.

Do kiedy e-Deklaracja musi zostać złożona?

Rozliczenie zeznania podatkowego w wyznaczonym czasie jest niezwykle istotne. Nie istnieje bowiem jeden wspólny termin dla wszystkich zeznań podatkowych, a data graniczna zależy od wzoru formularza. Pracodawcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 pracowników, mogą złożyć deklarację papierową PIT-8C, PIT-11, PIT-R oraz IFT-1/IFT-1R do końca stycznia. Termin ulega wydłużeniu w przypadku deklaracji przesyłanych elektronicznie. Każda powyższa e-Deklaracja może być przesłana cyfrowo do urzędu skarbowego do 28 lutego. Przedłużony okres, w którym można złożyć zeznania podatkowe online sprawia, iż wariant ten jest znacznie korzystniejszy dla płatników.

Program do PIT błyskawicznie wykonane wymagane obliczenia

Rozważając zalety rozliczania deklaracji podatkowych elektronicznie, nie można pominąć kwestii sposobu ich wypełniania. Duża ilość informacji, wymaganych do wypełnienia formularza PIT sprawia, iż nietrudno popełnić w nim błąd. Jedną z najważniejszych elementów poprawnie złożonej deklaracji jest bez wątpienia wykonanie wyliczeń należnych kwot. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu PIT, który wykona działania bezbłędnie i natychmiastowo. Program PIT ma za zadanie nie tylko obliczyć wszystkie niezbędne kwoty, lecz również pomóc w uzupełnianiu danych. Korzystanie z programu PIT stanowi pewność, iż e-Deklaracja będzie uzupełniona prawidłowo.

Dane autoryzujące zastępują tzw. podpis kwalifikowany

By można było przesłać formularz do Ministerstwa Finansów, wypełniona e-Deklaracja musi mieć potwierdzoną autentyczność oraz zostać oznaczona specjalnym podpisem. Jak można udowodnić swoją tożsamość w trakcie składania PIT online? Podatnicy oraz płatnicy o statusie osób fizycznych mają możliwość podania danych autoryzujących, do których należy kwota przychodu z deklaracji podatkowej z ubiegłego roku.

Drugą możliwością jest złożenie elektronicznego podpisu kwalifikowanego, jednak rozwiązanie to wiąże się z poniesieniem opłaty. Podpis kwalifikowany jest konieczny jedynie dla płatników, którzy nie mają statusu osób fizycznych – w takim przypadku nie ma możliwości skorzystania z danych autoryzujących.

Czym jest Urzędowe Potwierdzenie Odbioru i dlaczego warto je zachować?

Wypełnienie i przekazanie urzędowi do swojego urzędu skarbowego nie kończy procesu rozliczenia online – podatnik musi sprawdzić stan Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Dopiero poprawne UPO potwierdza, iż e-Deklaracja trafiła do urzędu w wymaganym terminie, a podatnik dopełnił wszelkich formalności.

Wygenerowane UPO powinno zostać wydrukowane i przechowane. Jest ono nie tylko elementem dokumentacji, którą podatnik ma obowiązek przechowywać przez 5 lat, ale również dowodem wypełnienia obowiązku podatkowego na wypadek kontroli skarbowej bądź potencjalnych niejasności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *