Sprawdź, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38

Jedną z deklaracji, jaką w urzędzie skarbowym do końca kwietnia składają podatnicy, jest PIT-38. Jest to rodzaj zeznania, który służy do wykazania dochodów związanych z przychodami kapitałowymi. Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Proces może wydawać się zawiły, jednak wystarczy, byś przestrzegał kilku zasad, aby prawidłowo rozliczyć się ze swoim urzędem.

 

Czy musisz wypełnić PIT-38?

Dla kogo PIT-38? W przypadku, gdy w poprzednim roku uzyskałeś dochody związane z kapitałami pieniężnymi, jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-38.

Warto wymienić dokładny podział tych przychodów:

  1. Odpłatne zbycie:
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
  • pożyczonych papierów wartościowych,
  • papierów wartościowych,
  • pochodnych instrumentów finansowych (takich jak swapy, kontrakty terminowe czy opcje).
  1. Objęcie:
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za przyjęcie wkładu niepieniężnego,
  • udziałów w spółkach, które posiadają osobowość prawną.

Dochód ze zbycia papierów wartościowych jest zawsze opodatkowany. Gdy uregulujesz transakcję za pomocą umowy cywilnoprawnej, a Twój przychód będzie wynosił 0, również musisz złożyć PIT-38.

Pamiętaj o tym, że nie musisz wypełniać PIT-38 w przypadku, gdy Twoje dochody kapitałowe pochodzą z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Musisz wtedy rozliczyć się za pomocą zeznania innego typu, np. PIT-36 lub PIT-36L.

 

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38?

Zastanawiasz się, jak wypełnić PIT-38? Może wydawać Ci się to skomplikowane, jednak potrzeba naprawdę niewiele, aby sobie z tym poradzić. Zbierz informacje potrzebne do sporządzenia PIT-8C. Musisz przekazać je do biura maklerskiego, z którego korzystałeś do końca lutego. Biuro wyśle do Ciebie formularz PIT-8C. Jeśli nie dotrze on do Ciebie, musisz pamiętać, że pomimo tego masz obowiązek złożenia PIT-38, inaczej musisz liczyć się z konsekwencjami skarbowymi.

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Jednymi z najczęściej popełnianych błędów są niewłaściwie wpisane dane na polach A i B w deklaracji. Pamiętaj o tym, że muszą być one aktualne. Zwróć uwagę na pola o numerach 45 i 46 w PIT-8C, jeżeli kwoty są poprawne, przepisz je do rubryk 20 i 21 w PIT-38.

Pamiętaj o tym, że podane przez Ciebie informacje muszą posiadać odzwierciedlenie w PIT-8C. Musisz posiadać również rachunki, umowy i wyciągi dotyczące twojego PIT-38.

 

Formy złożenia deklaracji PIT-38

Jak rozliczyć PIT-38?  Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć się, aby zwrot podatku przyszedł możliwie szybko? Zbierz dokumentację, wypełnij formularz ręcznie i wyślij pocztą lub złóż go w Twoim urzędzie skarbowym.

Sposobem na oszczędzenie czasu będzie wypełnienie deklaracji przez internet. Musisz tylko zebrać dane do rozliczenia i posiadać podpis elektroniczny. PIT-38 wypełnisz bez wychodzenia z domu. System pokaże Ci, jakie pola musisz wypełnić. Po jej uzupełnieniu deklaracji, zostanie ona wysłana do urzędu skarbowego. Program udostępni Ci również potwierdzenie przyjęcia deklaracji, więc nie musisz się obawiać o jej zagubienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *