Terminy a rozliczanie PIT – do kiedy musisz spełnić obowiązek podatkowy?

Za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie grozi kara grzywny. Jeśli chcesz jej uniknąć, musisz wiedzieć, po jakim dniu nie będzie już możliwe rozliczanie PIT. Do kiedy możesz składać swoją deklarację? Wszystko zależy od tego, jaki formularz musisz złożyć, a nawet w jaki sposób – część podatników będzie musiała wybrać, czy chce rozliczać się szybciej, ale w formie papierowej, czy woli późniejszy termin, ale rozliczenie online. Dowiedz się, jakie terminy Cię obowiązują!

Kto musi złożyć PIT do 31 stycznia?

Niektórzy podatnicy już w pierwszym miesiącu nowego roku będą musieli pamiętać o tym, by przeprowadzić rozliczanie PIT. Do kiedy dokładnie? 31 stycznia w urzędzie skarbowym muszą się znaleźć deklaracje podatkowe wszystkich osób, które muszą złożyć:

  • PIT-28 – formularz wypełniany przez podatników, którzy rozliczają się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-16A, czyli kartę podatkową,
  • PIT-19A – druk, dzięki któremu odlicza się składkę zdrowotną od ryczałtu osób duchownych.

Osoby, których źródło przychodów stanowi dzierżawa albo najem, obowiązują inne terminy. Mają oni obowiązek składania formularza PIT-28 do 20 dnia następnego miesiąca albo do końca roku (to dotyczy jednak tylko tych osób, które uzyskały swój przychód dopiero w grudniu).

Obowiązek składania PIT do 28 lutego

W lutym obowiązek złożenia zeznania podatkowego spoczywa przede wszystkim na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie do końca tego miesiąca musi on uzupełnić druki PIT-40A za podatników, którzy pobierają emeryturę albo rentę. Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy nie muszą sami martwić się poprawnością danych, które są zamieszczone na deklaracji.

Do 28 lutego będą musieli złożyć zeznania podatkowe również pracodawcy – pod warunkiem, że przeprowadzają elektroniczne rozliczanie PIT. Do kiedy muszą to zrobić jeśli decydują się składać deklarację w formie papierowej? Wtedy obowiązuje ich termin 31 stycznia.

Większość podatników rozlicza się do 30 kwietnia

Zdecydowanie najwięcej osób rozlicza się poprzez deklaracje, które trzeba oddać do 30 kwietnia. To właśnie wtedy mija termin składania PIT-39, PIT-38, PIT-37, PIT-36 oraz PIT-36L. Należysz do grupy podatników, którzy rozliczają się do końca kwietnia, ale boisz się, że nie zdążysz spełnić swojego obowiązku podatkowego? W takim razie najlepiej skorzystaj z możliwości składania PIT przez internet. Druk szybko wypełnisz za pomocą specjalnego programu i od razu prześlesz przez system e-Deklaracje. To najlepszy sposób, by rozliczyć się w terminie i uniknąć grzywny za niezłożenie zeznania podatkowego na czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *