Wypełnij i rozlicz PIT-36 z programem online

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (18 i 32%), co roku wypełniają deklarację PIT-36. W ten sposób z urzędem skarbowym rozliczają się np. osoby uzyskujące przychód z najmu czy podatnicy, którzy łączą pracę na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sprawdź, czy należysz do tej grupy i dowiedz się, jak sprawnie wypełnić i wysłać PIT przez internet.

 

Lista składających PIT-36

Zeznanie PIT-36 jest zarezerwowane dla tych podatników, którzy przynajmniej część swoich przychodów z poprzedniego roku uzyskali bez pośrednictwa płatnika. Listę sytuacji, w których należy wybrać ten rodzaj deklaracji określa ustawa o podatku dochodowym.

Na takim druku powinieneś rozliczyć się wtedy, jeśli w poprzednim roku podatkowym swoje przychody uzyskałeś:

  • ze źródeł położonych za granicą,
  • ze źródeł, z których opłacałeś zaliczki samodzielnie,
  • z tytułu najmu, dzierżawy, poddzierżawy, podnajmu i innych umów o podobnym charakterze,
  • z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, jeżeli ani podatnik, ani płatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

PIT-36 powinni złożyć również podatnicy, którzy w poprzednim roku prowadzili:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach, według skali podatkowej 18 i 32%,
  • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

 

PIT-36 również przy wspólnym rozliczaniu

Deklarację typu PIT-36 składają również podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem. Jeśli jedno z małżonków samodzielnie wypełniałoby PIT-36 (np. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej), wtedy wspólne rozliczenie również powinno być wykonane przy użyciu tego druku. Również w przypadku, jeśli drugi z małżonków samodzielnie składał PIT-y innego rodzaju.

W podobny sposób z urzędem skarbowym rozliczają się również osoby samotnie wychowujące dziecko. Na liście podatników są zarówno panny, kawalerowie, rozwódki, rozwodnicy, wdowy i wdowcy, jak i osoby, których małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich bądź odbywa karę pozbawienia wolności. Wówczas samotny rodzic rozlicza się na deklaracji PIT-36 nawet w przypadku, gdy samodzielnie wypełniał inny rodzaj druku.

 

Wypełnij PIT przez internet w 5 minut

PIT-36, tak jak inne rodzaje deklaracji podatkowych, można dostarczyć do urzędu skarbowego na kilka różnych sposobów: złożyć samodzielnie w urzędzie, wysłać w sposób tradycyjny pocztą lub kurierem lub wypełnić PIT przez internet. Ta ostatnia metoda jest wybierana przez podatników chcących zaoszczędzić czas coraz częściej. Uzupełnienie danych online zajmuje kilka minut. System wskazuje, które pola uzupełnić i sam dokonuje obliczeń.

 

Do wypełnienia PIT przez internet potrzebujesz jedynie kilku danych:

  • imienia i nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • numeru PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu z poprzedniego roku (tylko, jeśli w poprzednim roku składałeś zeznanie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *