Kwota wolna od podatku w 2018 – zobacz ile wynosi i kogo dotyczy

Kwota wolna od podatku  to dochód, od którego nie musisz odprowadzać podatku dochodowego. Wysokość ta często się zmienia i jeśli Cię dotyczy, powinieneś monitorować nowe wartości. W ostatnich dwóch latach kwota wolna od podatku zwiększyła się w widoczny sposób. Zobacz, ile będzie wynosiła w 2019 roku i jak możesz rozliczyć się ze swoim urzędem.

Kwota wolna od podatku – czy mnie dotyczy?

Zastanawiasz się, w jakim celu została stworzona kwota wolna od podatku? Jest to chęć wsparcia najbiedniejszych obywateli, osiągających niskie dochody. W 2018 roku każdy podatnik, który zarobił mniej niż 8000 złotych, mógł być zwolniony z podatku od osób fizycznych.

Możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku, gdy rozliczasz swoje dochody według skali podatkowej – czyli wypełniasz PIT-36 lub PIT-37. Do kwoty wolnej nie uprawniają Cię przychody:

·       opodatkowane liniowo,

·       opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

·       ze zbycia nieruchomości,

·       z kapitałów pieniężnych,

·       rozliczane ryczałtowo (gdy kwota należności z umowy zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł).

Kwota wolna od podatku w 2019 – ile będę mógł odliczyć?

W roku 2018 kwota wolna od podatku się zmieniła. Jej wartość wzrosła z 6001 na 8001 zł. Podwyższenie sumy wynikało z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że kwota wolna od podatku, która obowiązywała od roku 2009 do 2016 (3091 zł), nie gwarantuje minimum egzystencji. Jej wysokość w innych krajach europejskich często dochodzi nawet do równowartości 50.000 zł.

Dzięki zmianom będziesz mógł odliczyć wyższą kwotę zmniejszającą podatek – wyniesie ona 1400 zł. W ubiegłym roku wynosiła 1088 zł.

Czy ulgi podatkowe wpływają na kwotę wolną od podatku?

Musisz pamiętać, że kwota wolna od podatku może uleć zmianie, gdy korzystasz z ulg podatkowych. Może być ona korzystniejsza, gdy odliczasz:

·       zapłacone składki ZUS,

·       do 760 zł rocznie z tytułu korzystania z sieci internetowej,

·       wydatki na IKZE,

·       ulgi na działalność badawczo rozwojową,

·       darowizny na cele:

a)       charytatywne (organizacji pożytku publicznego),

b)      charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych,

c)       kultu religijnego,

·       darowizny krwi i jej składniki.

 

Warto wspomnieć o rozliczeniu wspólnym w przypadku kwoty wolnej. Może być to dla Ciebie opłacalne w niektórych przypadkach. Jeśli jeden z małżonków zarobił np. 90.000 zł, a drugi nie pracuje i nie ma żadnych dochodów, to w przypadku rozliczenia wspólnego zarobioną kwotę dzieli się na dwie osoby. Możesz odliczyć po 556,02 zł na osobę, co finalnie umożliwi zaoszczędzenie 1112,04 zł. Gdyby rozliczali się osobno, to nie przysługiwałaby im żadna ulga.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *