Twój e-PIT – w 2019 roku to urząd rozliczy PIT za Ciebie

Rozliczenia dotyczące roku podatkowego 2018 zostaną wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Takie ułatwienie zostaje wprowadzone przez Ministerstwo Finansów dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na coraz większą ilość deklaracji składanych drogą elektroniczną. Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Twój e-PIT – wszystko, co musisz wiedzieć o tej usłudze

W 2019 roku nowa usługa Twój e-PIT zaoszczędzi dużo czasu podatnikom wybierającym formularz PIT-37 i PIT-38. Usługa ta będzie polegała na zwolnieniu podatnika z obowiązku samodzielnego wypełniania zeznania podatkowego. Twój e-PIT sprawi także, że PIT wypełniony w ten sposób nie będzie wymagał osobistego dostarczania go do urzędu skarbowego.

15 lutego 2019 to termin, od którego Twój formularz PIT-37 i PIT-38 Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za Ciebie. Informacje zamieszczane w wypełnianym przez urząd dokumencie pochodzą z:

  • zeznania z poprzedniego roku podatkowego,
  • informacji od płatników,
  • rejestrów zewnętrznych instytucji.

Pobierane informacje będą odnosiły się również do ulg, z jakich korzystał do tej pory podatnik. Do grona osób, które mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT w 2020 roku dołączą podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Są to osoby, które wykazują swoje podsumowanie roczne na dokumencie PIT-36 i PIT-36L.

Samodzielnie wypełnić deklarację, czy skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Pojawienie się na polskim rynku podatkowym funkcjonalności, jaką daje usługa Twój e-PIT, nie spowodowała zniknięcia opcji wypełnienia samodzielnie deklaracji papierowej i elektronicznej. W dalszym ciągu w Polsce można wypełniać deklaracje klasycznie, czyli formularze w formie papierowej i zanosić lub wysyłać je do urzędu, natomiast PIT-y elektroniczne niezmiennie można samodzielnie wypełniać za pośrednictwem programu do wypełniania zeznań i wysyłać jednym kliknięciem do urzędu.

Nowa usługa, czyli Twój e-PIT od 2019 roku (rozliczenie za rok podatkowy 2018) generuje wypełniony i gotowy do wysłania formularz. Co z nim należy zrobić?

  • Podatnik może sprawdzić, czy podane w nim przez urząd informacje są pełne i aktualne np. czy w tym roku pojawiły się nowe okoliczności wpływające na odliczenia od wysokości podatku, a nie było ich w rozliczeniu z zeszłego roku i informacja ta nie dotarła do urzędu. Jeżeli brakuje jakichś danych, podatnik może je uzupełnić i dopiero wtedy wysłać dokument drogą elektroniczną.
  • Podatnik może nie weryfikować danych i pozwolić na to, by wygenerowany PIT trafił automatycznie do urzędu.
  • Podatnik może zrezygnować z PIT-u wypełnianego przez urząd i sam wypełnić i dostarczyć zeznanie.
  • Podatnik może zobaczyć ten automatycznie wygenerowany PIT, zaakceptować go i wysłać bez zmian.
  • Podatnik może także zmienić lub wskazać organizacje pożytku publicznego, na które chce przekazać 1% podatku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *