Skala podatkowa – kiedy przedsiębiorcy opłaca się ją wybrać?

Każda z osób zakładających działalność gospodarczą staje przed wyborem formy jej opodatkowania. Ustawodawca przewiduje kilka możliwości na rozliczenie przychodów firmy z urzędem skarbowym. Jedną z nich jest skala podatkowa, którą preferuje duża część przedsiębiorców. Zobacz, na jakich działa zasadach i kiedy dobrze jest się na nią zdecydować.

 

Czym jest skala podatkowa?

Skala podatkowa (inaczej podatek dochodowy na zasadach ogólnych) to jedna z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców opcji opodatkowania. Osoby zakładające firmę mają do wyboru również:

  • podatek liniowy,
  • kartę podatkową,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Skala podatkowa jest natomiast wzorem, na podstawie którego można określić wysokość podatku, którą w danym roku musi odprowadzić podatnik. Ta forma opodatkowania jest rozliczana według zasad ogólnych przy zastosowaniu tzw. progresji, co oznacza, że stawki podatku rosną razem z przekraczaniem ustalonych progów.

 

Komu opłaca się skala podatkowa?

Podczas rejestracji nowej działalności każdy z przedsiębiorców ma do wyboru jedną z form opodatkowania. Należy tego dokonać w formularzu CEIDG-1, w polu 18. Na jakie możesz liczyć korzyści, wybierając skalę podatkową? Będziesz miał prawo do:

  • korzystania z ulg podatkowych,
  • rozliczania się wspólnie z małżonkiem,
  • niepłacenia podatku, jeżeli nie osiągniesz żadnego dochodu lub nie przekroczy on 8000 zł,
  • odliczenia kosztów uzyskania przychodu,
  • rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • skorzystania z kredytu podatkowego.

Warto być jednak świadomym, jakie skala podatkowa posiada wady. Przede wszystkim, ta forma opodatkowania nie będzie korzystna dla przedsiębiorców osiągających większe roczne dochody. Takie osoby będą rozliczać się według wyższej, 32% stawki. Problematyczne może być również prowadzenie księgi przychodów i rozchodów bądź ksiąg rachunkowych w firmie, co przy wyborze skali podatkowej jest obowiązkowe.

 

Jak wybrać sposób opodatkowania?

Skala podatkowa wydaje Ci się najkorzystniejszą formą opodatkowania dla Twojego przedsiębiorstwa? Jeżeli nie wybrałeś jej przy zakładaniu firmy, możesz zrobić to później. Do 20 stycznia danego roku podatkowego powinieneś złożyć dokument w swoim urzędzie skarbowym, a w nim oświadczyć, że rezygnujesz z dotychczasowej metody opodatkowania i od tego roku wybierasz skalę podatkową.

Co ważne, dokumentu nie trzeba składać co roku. Jeśli już raz złożyłeś oświadczenie, będzie ono obowiązywać do odwołania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *