Błąd w PIT może Cię dużo kosztować. Zobacz, jak uniknąć tych popularnych pomyłek

Niezłożenie deklaracji podatkowej na czas to nie jedyne przewinienie podatników. Wielu z nich przytrafiają się pomyłki już na etapie wypełniania zeznania. Błąd w PIT, taki jak nieprawidłowo obliczony dochód, może przytrafić się każdemu. Jednak konsekwencje mogą być różne: od odpowiadania za wykroczenie, po przestępstwo karno-skarbowe. Zobacz, w czym najczęściej mylą się podatnicy i jak nauczyć się na błędach innych.

1.     Błąd w PIT – nieprawidłowy dobór formularza

Co roku wypełniasz PIT-37 lub inny formularz? Powszechny błąd w PIT, jaki może Cię dotknąć, to nieprawidłowy dobór druku. Nawet, jeśli w zeszłym roku korzystałeś z jednego formularza, nie oznacza to że w następnym będzie on aktualny. Druki zeznań podatkowych są modyfikowane niemal co roku, dlatego warto mieć tego świadomość.

Jak ustrzec się przed wypełnieniem nieaktualnego druku? Jeśli wypełniasz PIT ręcznie, pobierz aktualny formularz ze strony Ministerstwa Finansów. Istotny jest numer indeksu, który znajdziesz w prawym lub lewym dolnym rogu strony. W przypadku wypełniania deklaracji online możesz być pewny, że jeśli robisz to przy użyciu oficjalnego programu, formularz będzie właściwy.

2.     Błąd w PIT – niezaznaczony cel zeznania

Drobnym niedopatrzeniem, przez które PIT może zostać uznany za nieważny, jest niezaznaczenie, w jakim celu podatnik składa zeznanie podatkowe. Do wyboru ma złożenie deklaracji lub jej korekty. Błąd w PIT polega w tym przypadku na pozostawieniu pustym obydwu pól, z których należy zaznaczyć jedno. Jeśli zdarzyła Ci się taka pomyłka, Twoje zeznanie prawdopodobnie zostanie uznane jako nieważne, a urząd skarbowy wezwie Cię w celu uzupełnienia formularza.

3.     Błąd w PIT – niepoprawny identyfikator podatkowy

Wypełnianie deklaracji należy zacząć od wpisania swojego identyfikatora podatkowego. Została do tego przeznaczona pierwsza pozycja w zeznaniu podatkowym. Pole podatnik powinien uzupełnić o swój numer PESEL lub NIP – numer identyfikacji podatkowej. W jaki sposób można w tym miejscu popełnić błąd w PIT?

Zdarza się, że podatnik wskaże na niewłaściwy rodzaj identyfikatora. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wówczas, gdy w poprzednim roku zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i uzupełnia deklarację o numer PESEL. Błąd w PIT polega na tym, że nawet, jeśli podatnik w poprzednim roku prowadził działalność tylko przez pewien czas, w następnym roku powinien rozliczyć się jako przedsiębiorca, a więc wpisać numer NIP.

4.     Błąd w PIT – dochód obliczony niepoprawnie

Dość częstą pomyłką jest niedokładne obliczenie dochodu. Na czym polega ten błąd w PIT? Podatnicy, najczęściej ci, którzy posiadają kilka formularzy PIT-11 od pracodawców lub zleceniodawców, mogą błędnie zsumować figurujące na nich sumy dochodów. Wówczas nawet drobny błąd jest podstawą do nieuznania zeznania rocznego, a podatnik jest zobowiązany do wypełnienia korekty zeznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *