Kalkulator podatkowy PIT – do czego będzie Ci potrzebny?

Wiele osób, które nie posiadają wiedzy z zakresu finansów, może mieć problem z prawidłowym rozliczeniem podatku dochodowego. Niektóre z nich korzystają z usług profesjonalnych firm zajmujących się księgowością. Rozwiązaniem na powyższe problemy jest kalkulator podatkowy, który ułatwia wypełnianie deklaracji podatkowych. Zobacz, w jaki sposób możesz z niego skorzystać.

Sprawne obliczenie składki ZUS przez kalkulator

Kalkulator podatkowy cieszący się sporym zainteresowaniem umożliwia obliczenie składki ZUS, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i nie jesteś pewien co do kwoty Twoich składek, to kalkulator będzie pomocnym rozwiązaniem.

W celu poprawnych obliczeń należy podać swój roczny przychód z ubiegłego roku podatkowego, a także liczbę dni, która przepracowałeś w trakcie roku. Pamiętaj, że to narzędzie uwzględni też ulgę ZUS (jeśli prowadzisz działalność przez krótszy okres niż 24 miesiące) i wyliczy wysokość składek dla przedsiębiorców z tak zwanym małym ZUS-em.

Oblicz wysokość wynagrodzeń i płac

Kolejne z ważnych i przydatnych narzędzi umożliwia obliczenie miesięcznego wynagrodzenia netto, po podaniu kwoty brutto. Możesz z niego skorzystać, jeśli pracujesz na podstawie umowy o zlecenie, umowy o pracę i umowy o dzieło. Kalkulator podatkowy przy obliczeniu kwoty uwzględnia zarówno rodzaj umowy, jak i odprowadzane składki.

Pamiętaj, że po wpisaniu odpowiednich danych uzyskasz informacje o wysokości składek ZUS, jak i kwocie odprowadzanych zaliczek PIT oraz całkowitych kosztach.

Ustalenie kwoty wolnej od podatku – kalkulator podatkowy

Rozliczając deklarację podatkową, warto pamiętać o kwocie wolnej od podatku. Przepisy w tym zakresie zmieniają się dosyć często, dlatego warto obserwować, ile wynosi obecnie ta kwota. Jeśli uzyskujesz odpowiednio niskie dochody, być może będziesz zwolniony z odprowadzania podatku dochodowego. W 2018 roku było to 8000 złotych rocznie. Kalkulator podatkowy umożliwia proste obliczenie tej kwoty. Wystarczy wprowadzić wartość swojego rocznego dochodu, a na ekranie pojawi się wynik z sumą, która należy odprowadzić w danym roku.

W jaki sposób rozliczyć zeznanie bez użycia kalkulatora podatkowego?

Zastanawiasz się nad innymi możliwościami rozliczenia? Kalkulator podatkowy nie jest jedynym sposobem na szybkie uzupełnienie swojej deklaracji. Samodzielne rozliczenie bez jego użycia jest możliwe niezależnie od rodzaju składanego zeznania. Najwygodniejszy sposób na dostarczenie PIT to e-deklaracja. Mowa o wypełnieniu formularzu PIT przez internet.

Cały proces zajmie Ci zaledwie kilka minut, nie musisz w tym celu dokonywać żadnych obliczeń. Program uzupełni niezbędne rachunki na podstawie danych z PIT-11 wprowadzonych przez Ciebie do systemu. Jeśli obawiasz się o poprawne rozliczenie PIT, to jest to program, który ułatwi Ci znacząco życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *