Obowiązek podatkowy dla osób za granicą

Jeśli mieszkasz i pracujesz w Polsce, sprawa jest oczywista – tu rozliczasz się z urzędem skarbowym. Co jednak, jeśli w ciągu roku zdarzyło Ci się pracować za granicą? W którym kraju powinieneś zapłacić podatek i jakiego druku użyć?

W polskim systemie podatkowym rządzi zasada miejsca zamieszkania. To oznacza, że rozliczanie się z fiskusem jest obowiązkiem każdego polskiego rezydenta, tj. osoby, która na stałe mieszka w Polsce. Wśród obywateli jest jednak wiele takich osób, które, choć mieszkają w kraju, to często wyjeżdżają do pracy za granicę. Muszą wtedy rozliczyć PIT za granicą.

 

Jak ustalić rezydencję podatkową?

Obowiązek złożenia PIT w Polsce ciąży na osobach, które przebywają na terytorium kraju dłużej niż przez 183, albo posiadają na terytorium kraju tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych. To znaczy, że nawet jeśli przebywasz za granicą częściej, ale to w Polsce masz żonę, dzieci, bliskich, mieszkanie czy stałe inwestycje, powinieneś rozliczyć się w kraju.

Podobnie jest w przypadku studentów, którzy opuścili kraj, by np. odbyć praktyki za granicą, lub do wakacyjnej pracy tymczasowej.

Podsumowując – jeśli jesteś polskim rezydentem, płacisz podatki w Polsce. A teraz pójdźmy krok dalej.

 

Nierezydenci, którzy rozliczają PIT w Polsce

Zdarzają się sytuacje, w których nawet osoby nie spełniające warunków polskiej rezydencji podatkowej, muszą rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Jest tak wtedy, gdy osiągają pewien określony rodzaj przychodów. Chodzi m. in. o inwestycje, wynajem nieruchomości i polskie wynagrodzenia. Dzieje się tak także wtedy, gdy nierezydent decyduje się rozliczać wspólnie z małżonkiem i:

  • Jedno z nich objęte jest objęte nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugie mieszka na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej,
  • albo oboje mieszkają dla celów podatkowych we wskazanych wyżej lokalizacjach
  • oraz w Polsce zarabiają więcej, niż wynosi 75% ich całkowitego przychodu rocznego.

 

Co, jeśli akurat jesteś za granicą?

Osoby, o których piszemy powyżej często przebywają za granicą. Może się zdarzyć, że również w okresie rozliczeń z fiskusem, nie będą mieli możliwości przyjechać do kraju. Wypełnić i rozliczyć PIT za granicą można na dwa sposoby:

  1. Wydrukowanie odpowiedniego formularza, wypełnienie go ręcznie i przesłanie do właściwego urzędu skarbowego listem poleconym. Uwaga! W tym przypadku musisz liczyć się ze znacznie wydłużonym okresem oczekiwania na ewentualny zwrot podatku.
  2. Wypełnienie PIT za granicą poprzez dostępny w internecie darmowy program do wypełniania deklaracji podatkowych. To znacznie prostszy i pewniejszy sposób. Aplikacja sama wskaże Ci konieczne do wypełnienia pola i samodzielnie dokona obliczeń. Dodatkowo, po wysłaniu dokumentu otrzymasz natychmiastowe potwierdzenie wpływu PIT do właściwego urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *