Rozliczasz PIT-16A? Sprawdź, czego będziesz potrzebować.

Wraz z końcem stycznia upływa termin na składanie w urzędach skarbowych niektórych z deklaracji podatkowych. Jedną z nich jest PIT-16A – zeznanie o wysokości składki zdrowotnej. Dotyczy ona tych podatników, którzy rozliczają się ryczałtowo na podstawie karty podatkowej. Wyjaśniamy, jak złożyć PIT-16A, jakie konsekwencje wiążą się z wyborem tego zeznania oraz czym jest karta podatkowa.

 

Karta podatkowa – czym jest?

Polskie prawo umożliwia kilka form rozliczania się z urzędem skarbowym. Są nimi: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Według tej ostatniej mogą rozliczać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne.

Karta podatkowa to zryczałtowana forma opodatkowania, a wartość podatku wymaganego do wpłacenia jest niezależna od osiąganych przychodów. Podatnik, który wybierze tę formę, będzie rozliczał się na druku PIT-16A. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia tradycyjnej księgowości w firmie.

 

Karta podatkowa: plusy i minusy rozwiązania

Warto wiedzieć, że zwolnienie z prowadzenia księgowości to nie jedyna zaleta wyboru rozliczania się na druku PIT-16A. Karta podatkowa zwalnia też ze składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy chwalą również jednolitą, a przy tym niską wartość płatnego okresowo podatku.

Rozliczając się na zasadzie karty podatkowej trzeba natomiast liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim na każde życzenie klienta należy wydawać faktury i rachunki potwierdzające wykonanie usług czy sprzedaż towaru. Podatnik nie może również:

  • rozliczać się na jednym zeznaniu z małżonkiem, również z przychodów spoza karty podatkowej,
  • rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
  • odliczać ulg poza składką na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Co jest potrzebne do złożenia PIT-16A?

Jeżeli po raz pierwszy decydujesz się na rozliczanie się z urzędem na druku PIT-16A, wcześniej musisz zgłosić chęć wypełniania takiej deklaracji. Zrobisz to do 20 stycznia, zanosząc do urzędu pismo PIT-16. Z kolei osoby, które w poprzednich latach wypełniały już PIT-16A i nie składały przeciwnego oświadczenia (o chęci zrezygnowania z tej formy opodatkowania), nie muszą ponownie wypełniać PIT-16.

Co ważne, do deklaracji PIT-16A nie możesz dołączać żadnych załączników. Jeśli więc chciałbyś rozliczyć się z innych przychodów, powinieneś zrobić to na osobnym, innego rodzaju zeznaniu.

 

Wypełnij PIT-16A przez internet

Krótki termin na składanie zeznań PIT-16A sprawia, że wielu podatników wybiera elektroniczną formę wysyłania tych deklaracji podatkowych. W ten sposób ich PIT-y trafiają do urzędów szybciej. Samo uzupełnienie zeznania nie trwa dłużej, niż kilka minut i jest maksymalnie uproszczone. Program wskazuje użytkownikowi, jakie pola powinien wypełnić i sam dokonuje obliczeń.

Po sprawdzeniu poprawności danych program przesyła PIT do urzędu skarbowego, a ten generuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie dla podatnika, że jego deklaracja dotarła na czas we właściwe miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *