Sprawdź do kiedy wysłać PIT – terminy składania deklaracji

Złożenie zeznania podatkowego po przekroczeniu terminu może grozić grzywną. Dlatego pamiętaj, że ważne jest dotrzymanie wszystkich formalności. Zobacz, do kiedy wysłać PIT i co zrobić, jeśli nie dostarczyłeś deklaracji w terminie.

Do kiedy złożyć PIT 37?

Nie wiesz do kiedy wysłać PIT 37? W 2019 roku termin ten przypada na wtorek, 30 kwietnia. Jest to ostatni dzień, w którym możesz złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym, jak i elektronicznie. PIT 37 możesz rozliczyć na podstawie danych otrzymanych od pracodawcy na formularzu PIT-11. Ma on obowiązek dostarczenia tego dokumentu do końca lutego w roku podatkowym, który następuje po tym, z którego składasz zeznanie. Nawet jeśli PIT-11 do Ciebie nie dotrze, nie zwalnia Cię to z obowiązku podatkowego.

Czas na rozliczenie deklaracji – do kiedy wysłać PIT?

Pracodawcy muszą dotrzymywać terminów, w jakich wysyłają informację na temat zarobków do swoich pracowników. Mogą wybrać dwie możliwości:

  • Złożyć PIT w formie papierowej – mają na to czas do 31 stycznia w danym urzędzie skarbowym,
  • Wysłać PIT w formie elektronicznej – gdy wybiorą tę metodę, to ich pora na wysłanie to koniec lutego.

Zastanawiasz się do kiedy wysłać PIT? Zobacz, jakie terminy Cię dotyczą

Większa liczba podatników rozlicza się ze swoim urzędem do końca kwietnia poprzez następujące deklaracje:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

Pozostali podatnicy mają czas się do 31 stycznia – są to osoby rozliczające się z pierwszej grupy zeznań takich jak:

  • PIT-16A,
  • PIT-19A,
  • PIT-28.

Do kiedy wysłać PIT? Zobacz najszybsze sposoby

Upływający termin składania zeznań przyciąga tłumy do urzędów skarbowych. Wiele osób czeka ze złożeniem formularzy do ostatnich dni. Jesteś jedną z nich i nie wiesz, jak dostarczyć PIT przed upłynięciem czasu? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na spędzenie kilku godzin w długich kolejkach, zainteresuj się innymi opcjami.

 

Rozwiązanie, które może Ci pomóc, to e-deklaracje. Jest to sposób na złożenie zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Całość wypełnisz przez internet. W tej sytuacji wystarczy, że prześlesz PIT 30 kwietnia, a i tak nie musisz martwić się o dotarcie deklaracji na czas. Termin składania PIT-ów do fiskusa mija o północy. W przypadku złożenia PIT otrzymasz również Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest potwierdzeniem dostarczenia zeznania do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego.

Co zrobić, jeśli spóźniłem się ze złożeniem deklaracji?

Jeśli nie zdążyłeś dostarczyć zeznania podatkowego w terminie, zrób to jak najszybciej. Dołącz do tego tzw. czynny żal, czyli oświadczenie, w którym napiszesz, z jakiego powodu wyniknęło dane opóźnienie. Jeśli zdarzyło Ci się to po raz pierwszy, urząd może nie nałożyć na Ciebie kary.

Musisz jednak liczyć się z sankcjami finansowymi. Grzywna za wykroczenie skarbowe może wynieść od jednej dziesiątej do jednej dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Każdy z urzędów podchodzi indywidualnie do każdej ze spraw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *