Czym są koszty uzyskania przychodu i jak wypełnić PIT, żeby je odzyskać?

Ile na dojazdy z pracy przeznaczają rocznie podatnicy? Kwota na pewno różni się w zależności od środka transportu i odległości trasy, ale w skali roku dla każdego jest odczuwalna. Dobra wiadomość jest taka, że część z niej można odzyskać. Dzieje się tak wtedy, gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają środki poniesione na ich uzyskanie. W szczególnych sytuacjach można uzyskać również koszty podwyższone. Zobacz, jak się o nie ubiegać.

 

Jakie przysługują Ci koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu przez pracownika to wydatki, które ponosi on w ciągu roku podatkowego, aby uzyskać przychód z danego źródła. Odliczanie kosztów w postaci pobieranych zaliczek to rekompensata dla podatnika. Ostatecznie może on odliczyć sobie część strat, jakie poniósł, żeby uzyskać wynagrodzenie. Koszty uzyskania przychodu różnią się w zależności od kilku czynników, między innymi miejscowości, w której przebywa pracownik.

Jeżeli mieszkasz (lub tymczasowo przebywasz) w tej samej miejscowości, w której pracujesz, wtedy poniesione przez Ciebie koszty uzyskania przychodu mogą wynieść:

  • 111, 25 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 1335 zł rocznie) – z tytułu jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku i pracy nakładczej,
  • 111, 25 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 2002,05 zł rocznie) – z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku lub pracy nakładczej.

 

Kogo dotyczą koszty podwyższone?

Podatnicy mają też możliwość ubiegania się o wyższą kwotę związaną z codziennymi dojazdami do pracy. Są to tzw. koszty podwyższone i wynoszą 139,06 zł miesięcznie, gdy pracownik oświadczy, że miejsce jego tymczasowego lub stałego pobytu znajduje się poza miejscem pracy. Co istotne – chodzi nie o miejsce zameldowania, ale zamieszkania.

Ile mogą wynieść koszty podwyższone uzyskania przychodu? Jeżeli codziennie dojeżdżasz do zakładu pracy z innej miejscowości, będzie to kwota:

  • 139,06 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 1668,72 zł rocznie) z jednego stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
  • 139,06 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 2502,56 zł rocznie) równocześnie z więcej, niż jednego stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

Istotne jest przy tym, żeby wiedzieć, że koszty podwyższone nie dotyczą podatników otrzymujących już dodatek za rozłąkę. Ci podatnicy nie mogą się ubiegać o taki dodatkowy zwrot kosztów.

 

Rozliczamy koszty podwyższone – jak to zrobić?

Kiedy można zastosować koszty podwyższone i jak je uzyskać? Nie jest to skomplikowany proces. Pracownik w tym celu powinien złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym poinformuje, że jego miejsce zamieszkania jest oddalone od miejsca pracy. Powinien również zaświadczyć, że nie otrzymuje z tego tytułu dodatku za rozłąkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *