Kiedy otrzymasz zwrot podatku? Możesz przyspieszyć ten termin!

Pierwsze miesiące roku to czas dla podatników na rozliczenie się z urzędem skarbowym za poprzednie 12 miesięcy. Podatnik tym samym deklaruje te czynności, które generowały przychody w poprzednim roku podatkowym. Dodatkowo, w deklaracji wskazuje przysługujące mu ulgi i zaliczki pobierane na podatek. Wtedy, gdy kwota zaliczek jest wyższa od rocznej kwoty podatku, podatnikowi przysługuje zwrot podatku. Podpowiadamy, kiedy możesz się go spodziewać.

 

Jaki czas ma urząd na zwrot podatku?

Ustawowy termin, jaki urząd skarbowy ma na rozpatrzenie PITu i zwrot podatku, wynosi 3 miesiące. Z reguły jednak podatnicy otrzymują zwrot szybciej, szczególnie w przypadku, jeśli rozliczą się z urzędem na początku roku. Natomiast maksymalny czas na zwrot należy liczyć od dnia złożenia zeznania podatkowego. W zależności od wybranej przez podatnika formy będzie to złożenie deklaracji osobiście w urzędzie, wysłanie jej pocztą lub kurierem lub też wypełnienie i wysłanie zeznania online.

 

Co, jeśli urząd spóźnił się ze zwrotem?

W wyjątkowych sytuacjach organ skarbowy może przekroczyć ustawowy czas trzech miesięcy na zwrot podatku. Powodem takiej sytuacji najczęściej są błędy wykryte przez urząd podczas sprawdzania deklaracji podatkowej.

Wtedy urząd wszczyna czynności sprawdzające, wysyłając podatnikowi wniosek o przesłanie korekty deklaracji lub pismo informujące o konieczności uzupełnienia niezbędnych dokumentów. Jeżeli kwota korekty nie przekracza 1000 zł, organ skarbowy prześle automatycznie wygenerowaną korektę. Jeśli natomiast podatnik zdecyduje się na samodzielne dokonanie korekty, wtedy urząd od terminu jej złożenia ma 3 miesiące na zwrot podatku.

 

Zwrot podatku po terminie – inne przyczyny

Warto wiedzieć, jak dokładnie liczy się termin, jaki urząd skarbowy ma na zwrot podatku. Są to 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT do dnia:

  • Złożenia polecenia przelewu w banku przez urząd – jeśli podatnik złożył wniosek o zwrot na konto,
  • Nadania przekazu pocztowego – jeśli podatnik odbiera zwrot w gotówce,
  • Wypłacenia kwoty zwrotu nadpłaty lub zostawienia jej do odbioru w kasie – również w przypadku zwrotu w gotówce.

Jeżeli mimo to urząd skarbowy nie dotrzymał terminu zwrotu, ustawowo naliczane są odsetki podatkowe za zwłokę. Nalicza się je od kwoty spóźnionego zwrotu wyższej niż 11,60 zł. W przypadku mniejszych kwot odsetki nie są naliczane.

 

Sposoby na przyspieszenie zwrotu

Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na to, by otrzymać zwrot podatku nieco szybciej, niż ustawowe 3 miesiące. Na przyspieszenie tego terminu może wpłynąć każdy podatnik. Podstawową zasadą jest rozliczanie się z urzędem tak szybko, jak to możliwe. Jeśli złożysz PIT na początku roku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz zwrot już po kilku lub kilkunastu dniach.

Na termin zwrotu wpływa też forma jego doręczenia. Najdłużej muszą czekać osoby, które zdecydowały się na wysłanie deklaracji pocztą, kurierem lub z zagranicy. Zdecydowanie korzystniej jest wybrać się do urzędu osobiście, ale wtedy trzeba liczyć się z kolejkami. Dlatego warto wysłać PIT przez internet korzystając z narzędzia do rozliczania PITów online. Wtedy zeznanie trafi do urzędu chwilę po jego wypełnieniu i znajdzie się w kolejce do rozpatrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *